Efectul Baby
Cuantificarea impactului pe care un copil îl are asupra unei familii de clasă mijlocie
Sâmbătă, 20 august 2016
Cât costă de fapt hrănirea unui bebeluș? - Actualizare de 10 luni
Costul formulei
0,60 dolari pe uncie uscată 1 uncie uscată de formulă
= 6,3 uncii de lichid după preparare
Am putea cheltui puțin mai puțin dacă am folosi formula Wal-Mart, dar vom cumpăra acolo rar și am putea cheltui puțin mai mult dacă am folosi ceva de genul Similac, deci aceasta este probabil o estimare rezonabilă a ceea ce ar costa pentru un utilizator tipic. De asemenea, merită remarcat faptul că bebelușul nostru a mâncat istoric puțin mai mult decât recomandat. Acestea fiind înțelese, mai jos este costul total al formulei pentru bebelușul nostru:De fapt, acest lucru nu este atât de rău pe cât mă așteptam. Comparativ cu alte cheltuieli, acesta este încă destul de scăzut. Notă posibil interesantă. la o dimensiune tipică de 4 uncii de fluid pe sticlă, asta înseamnă că am pregătit
800 de sticle de formulă până acum.
Costul alimentelor pentru copii
Începând cu aproximativ 6 luni, adăugăm alimente solide în dieta sa. Am avut un amestec de alimente special denumite hrană pentru bebeluși (borcane cu legume curățate, biscuiți pentru dizolvarea etc.) și alimente obișnuite pe care bebelușii le pot consuma (sos de mere, unt de arahide etc.). Am ales să economisim timp cumpărând alimente pentru copii prefabricate, iar costurile eșantionului sunt:
- 0,60 dolari pe borcan de legume pre-făcute în piure
- 3 dolari pe recipient de biscuiti pentru copii
- 2 USD per recipient de iaurt pentru bebeluși (singura diferență pe care o văd este că are un conținut ridicat de grăsimi/conținut scăzut de zahăr în comparație cu iaurtul obișnuit)
Acest lucru este, de asemenea, destul de scăzut în comparație cu alte costuri. Dacă am face toate acestea singuri, costul de oportunitate ar fi mult, mult mai mare, așa că aș recomanda cu siguranță să facem acest lucru pentru cineva aflat în situația noastră (cu venituri duale, cu ambele venituri peste mediană).
Costul estimat al altor alimente
Aici începe să fie speculativ. Îi hrănim constant alte alimente. Pentru câteva exemple de ceea ce vreau să spun prin aceasta:
- Pregătesc masa de duminică. De obicei, voi face două porții suplimentare pe săptămână pentru a-l hrăni.
- Cumpărăm fructe și legume în fiecare săptămână. De obicei, voi cumpăra două porții din fiecare pentru a-l hrăni.
- Indiferent de gustarea pe care o aleg pentru săptămână (de exemplu, brânză mozzarella), voi primi în plus pentru el.
Mai jos, am trasat costurile urmărite de sus cu acest cost și am completat zona dintre. Costul real scade probabil undeva în acea zonă roșie.
Estimări dacă nu am alăptat
0,10 USD/fl oz. Folosind estimarea a 16 fl oz de lapte matern pe zi, obținem faptul că alăptarea ar duce la un cost mediu suplimentar de 1,60 USD pe zi.
Toate estimările noastre sunt apoi combinate în graficul de mai jos, estimând costul real al hrănirii unui bebeluș timp de 10 luni. Rețineți că acest grafic a crescut axa y la 1000 USD în cazul în care îl comparați cu celelalte parcele.
- Am calculat cât costă un copil pe lună și, oh, iubito, este mult
- Set de hrănire pentru copii
- Ce se întâmplă dacă copilul dumneavoastră nu vrea să ia micul dejun Feeding Bytes
- Sfaturi pentru hrănirea bebelușului
- Top 10 idei pentru mâncare pentru bebeluși în vârstă de 13 luni